Preskoči na glavni sadržaj

Torta od kikirikija i čokolade

60 minuta
80

U potrazi sa savršenom kombinacijom okusa, naišla sam na Milynu tortu s lješnjacima i karamelom. Naravno da ja ne mogu slijepo slijediti recept bez promjene. To mi je jednostavno urođeno da moram uvijek nekako skrenuti s rute :) U tome je pripomogla i činjenica da nemam karamel bombona u kući, a u trgovinu mi se nije dalo ići pa mi se pojavio oblačić iznad glave: "A što ako..."

U potrazi sa savršenom kombinacijom okusa, naišla sam na Milynu tortu s lješnjacima i karamelom. Naravno da ja ne mogu slijepo slijediti recept bez promjene. To mi je jednostavno urođeno da moram uvijek nekako skrenuti s rute :) U tome je pripomogla i činjenica da nemam karamel bombona u kući, a u trgovinu mi se nije dalo ići pa mi se pojavio oblačić iznad glave: "A što ako..."

Sastojci

Biskvit
malo soli
14 dkg šećera
17 dkg kikirikija
1 žličica kakaa
1/2 vrećice praška za pecivo
1 dcl ulja
Ganache
150 ml Vrhnja za kuhanje

Priprema

1.

VRLO BITNO:
Prvo pročitajte CIJELI recept pa onda krenite u izradu. Poučena iskustvom, najbolje ga je pročitati cijelog da se pohvataju osnove i da se ne ispuste detalji. :)

Prvo radimo biskvite. Ja sam radila u malom kalupu za torte i ispalo mi je 4 biskvita. Pekla sam u 2 dijela i svaki sam izrezala na pola tako da sam dobila 4 biskvita. Biskvite pečemo na 180 stupnjeva oko 10-ak minuta ali prigledajte i prije da nebi bili gotovi. Ja obično piknem u sredinu biskvita čačkalicom i ako ništa na njoj ne ostane, gotov je :)

Image
2.

Bjelanjke istučemo u snijeg s malo soli. Negdje na pola tučenja, dodamo šećer.
Sameljemo kikiriki, dodamo ga u snijeg i polako miješamo (sa žlicom, ne mikserom!). Dodajemo ostale sastojke i sve sjedinimo. 

Image
3.

Kremu kuhamo kao i svaku kremu. Znači, od litre mlijeka oduzmemo malo da bismo razmutili u njemu gustin i šećer u posebnoj posudi. Izmiksamo žumanjke i dodamo gustinu i šećeru i sve skupa izmješamo.
Ostatak mlijeka (od one jedne litre) stavimo na pećnicu da se kuha.
Ja odredim onaj tren prije vrenja (prije nego se digne vrhnje od mlijeka gore) i stavim umućene sastojke koje sam pripremila.
Minutu nakon dodajte izlomljenu čokoladu i miješajte dok se krema ne zgusne. Bit će dosta gusta tako da ćete trebati biti snažni :) Krema je predivna i svilenkasta.

Image
4.

U ohlađenu kremu dodajte istučeno slatko vrhnje.
Slažite sloj biskvita (malo natopite biskvit sa mlijekom) i kreme te prelijte ganacheom i ukrasite.
Ako ste mislili dodati ruma u biskvit, nemojte jer i ovako ima neki okus po rumu kada ju probate (iskreno, neznam od čega :)) 

Image
5.

Ganache radimo na način da samo istopimo slatko vrhnje i čokoladu i prelijemo preko gotove torte.

Napomena: U sastojcima piše 150 ml slatkog vrhnja.  Toliko sam stavila i dodala otprilike koliko mi treba da bi mi glazura bila kakvu želim. Jednostavno dodajte po osjećaju koliko treba da ne bude prerijetka.

Image

Posluživanje

Ostavite ju da odstoji oko sat vremena u frižideru i spremna je!

13

Probaj pa mi javi obavezno! 🙂

Super si sve objasnila, moraću probati u ovoj kombinaciji! ❤️

Ne osjeti se sol uopće 🙂 Ne brini, samo napravi kako sam ti rekla i bez frke! 🙂

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)