Preskoči na glavni sadržaj

Vanili Fantazija

47

Sve je zapocelo tako da sam posla praviti jedne keksice,medutim kakva sam smotana zumanjak mi je upao u bjelanjak a svi znamo sta se onda desi.. tako da sam smjesu salila u kalup za tortu..i ispala je ova tortica…
ps:Ako ima kakvih greskica slobodno mi napisite, sav je recept radjen iz moje glave,tj.stavljala sam sta mi je na um palo.. zato sam ga i pisala u rane sate da nebi zaboravila koliko sam tacno cega stavila..

Sve je zapocelo tako da sam posla praviti jedne keksice,medutim kakva sam smotana zumanjak mi je upao u bjelanjak a svi znamo sta se onda desi.. tako da sam smjesu salila u kalup za tortu..i ispala je ova tortica…
ps:Ako ima kakvih greskica slobodno mi napisite, sav je recept radjen iz moje glave,tj.stavljala sam sta mi je na um palo.. zato sam ga i pisala u rane sate da nebi zaboravila koliko sam tacno cega stavila..

Sastojci

Kora
4dl secera
1-2 kasike limunovog soka
1 kaskica vanilije
50g gustina(krumpirovog brasna)
65g brasna
na vrh noza praska za pecivo
Krema
3 kasike gustina
6½dl mlijeka
3kasike secera
3kasike vanilije
2dl tucenog vrhnja
2kom Milky Wey cokoladice
50g istopite cokolade
Obruc
100g bijele cokolade
150g tamne cokolade
Ukras
2-3dl tucenog vrhnja
1 kaskica vanilij secera

Priprema

1.

Miksati bjelanjcad u bijeli snijeg skupa sa secerom i par kapi limunovog soka.
Dodati jedno po jedno zumanjce i lagahno sa lopaticom prevrtati(ne mjesati) Prosijati gusnel i brasno skupa sa pecivom x2… lagahno umjesati u bjelanjcad.
sasuti u maslacem namascen kalup i peci isprva na 250 stepeni kad porumeni smanjiti na 150 stepenhi oko 30 minuta. Ohladiti i izrezati kao na ovoj slici

Image
2.

Sve sastojke za kremu osim vanilij secera dobro izmiksati pa smjesu sasuti u serpu i na srednjoj vatri skuhati uz stalno mjesanje dok se nezgusne Skuhanu kremu umjesati maslac i pokriti sa plasticnom folijom i ostaviti dase ohladi.Procijediti kremu. Kad se krema ohladila umjesati vanilij secer, a slatko vrhnje izmiksati u cvrsti slag pa dodati kremi. Odvojiti nekoliko kasika kreme i umjesati istopitu cokoladu.

Image
3.

Biskvit prepoloviti na pola pa na prvi sloj namazati cokoladnu kremu po kremui poredati isjecani Milky Way, preklopiti drugom korom i na nju sasuti ostatak vanilij kreme, namazati malo i po stranama kao na ovoj slici

Image
4.

Ostaviti da se ohladi .

5.

Obruc od cokolade bjelu cokoladu isjecati i sasuti u vrecicu za zamrzivac..isto uraditi i sa tamnom cokoladom. Istopiti bijelu cokoladu u Mikrowalnoj i sasuti na traku mekahne plastike(prozirni plasticni stoljnak) poravnati cokoladu i napraviti pruge ovako ostaviti da se malo hladne tj. stvrdne.

Image
6.

Istopiti tamnu cokoladu pa kad se malo ohladi tj. bude mlaka posuti je svukud po bjelim prugama i zagladiti Ostaviti da se malo hladne(nesmije se skroz ohladiti). Izvaditi tortu iz frizidera.

Image
7.

Podignuti plasticnu traku rukama i obaviti oko torte Ostaviti u frizideru oko 1h.

Image
8.

Lagahno odvojiti plasticnu traku od cokolade, slatko vrhnje istuci u cvrsti slag i ukrasiti po povrsini torte. narendati cokoladu ili kao ja u ovom slucaju nougaut po torti.
Ostale slike:
filovanje
svi sastojci na okupu

Image

Posluživanje

prije posluzivanja izvaditi 15 minuta iz frizidera da bi se mogli lijepo rezati komadi…

24

mediha, hoces li mi reci samo za ovaj secer 4dl u receptu ,sta je to jesu li to grami ili kako ti to mjeris.a sto se tice tvojih recepata zadivljena sam i muza sam danas smarala da vidi tvoje umijece.pozdrav

macko Hvala..i bas mi je drago da ti se kolac svidjeo… :D

Recept je dobar (isprobano) a nisam mogla vjerovati kad sam vidjela komentare o jeziku. I da nije vidljivo da Mediha živi vani (pa je razumljivo da je ispala iz štosa s nekim izrazima), tko ne razumije recept ne mora ga ni napraviti. Uh, jako sam pazila da sve pišem pravilno i književno da me netko ne iskritizira.

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)