Proljetna jela u kojimauživamo

Kako u lokalnom, sezonskom i svježem povrću leži ključ našeg zdravlja, uživajte u finim i zdravim zelenim jelima od mladog i medvjeđeg luka, divljih šparoga, lisnate salate i mladog graška.

Doviđenja hladnoj, mokroj i tmurnoj zimi! Na polja i tržnice, u šume i vrtove konačno nam dolazi proljeće!

Sve se zeleni od začinskog bilja, mladog luka, divljih šparoga, lisnatih salata i zrnja graška. Na našu radost, sve to zeleno, ukusno i hrskavo obilje dolazi i na naše tanjure.

Vrijeme je za ukusna i lagana, ali jako, jako hranjiva i zdrava jela od, domaćeg sezonskog svježeg povrća koje itekako gode našem zimom i jednoličnom prehranom izmorenom organizmu.

Naravno, zelena proljetna jela jako gode i našim nepcima, pa na ukusnoj i raznovrsnoj zelenoj prehrani mogu barem ponekad s užitkom preživjeti čak i oni koji ni u snu ne pomišljaju na vegetarijanstvo.

Doista, zeleno povrće prebogato je vitaminima, mineralima, elementima u tragovima, folnom kiselinom, vlaknima i ostalim nutrijentima koji između ostalog pozitivno utječu na naš imunitet, probavu, srce i krvotok, kosti, kosu i kožu.  

Naravno, zelena proljetna jela jako gode i našim nepcima, pa na ukusnoj i raznovrsnoj zelenoj prehrani mogu barem ponekad s užitkom preživjeti čak i oni koji ni u snu ne pomišljaju na vegetarijanstvo.

1. Na radost svojih nepca upoznajte egzotičnu stranu mladog luka!

Vjerovali ili ne, svima omiljeni i nezamjenjivi pratitelj šunke, janjetine i odojka, te mesa s prvih proljetnih roštilja, mladi luk, naše okusne pupoljke može nagraditi i na brojne druge načine.  Primjerice, uz bijeli, uvijek iskoristite i njegov zeleni dio, te ga nasjeckanog dodajte različitim namazima, juhama, varivima i primjerice jelima od jaja.

K tome, slasnu svestranost mladog luka valja otkrijte i u brojnim drugim jelima, pa primjerice sa samo jednom vezicom s obližnje tržnice postanite majstor egzotične kuhinje koja odavna obožava njegov fini delikatan okus. Primjerice, njegove čari otkrijte u jelu tempura od povrća uz umak od paprike, meso u woku na indonezijski način i bao bao s piletinom.

2. Zeleno začinsko bilje je stvoreno za aromatično obilje!

Među prvim vjesnicima proljeća na tanjuru je i začinsko bilje, pa nas na tržnicama već s prvim proljetnim danima mame mirisne vezice peršina, vlasca, korijandera, bosiljka i ostalog začinskog bilja iz obližnjih vrtova. K tome, tu je i opojni divlji brat pitomog češnjaka, medvjeđi luk ili srjemuš, koji je i ukusan i dokazano hranjiv i zdrav, pa nemojte propustiti njegovu sezonu. Iako ga možete baš kao i drugo zeleno bilje dodati u različite salate, kajgane, umake, juhe, pečenja, idealan je i za pesto, ali i druga složenija i jako privlačna jela.

Stoga svakako probajte posebno ukusne kanelone sa sirom i medvjeđim lukom, pomiješajte ga s peršinom, bosiljkom i zelenom salatom te uživajte u zdravom sendviču, a potom i u pravoj proljetnoj zelenoj piti sa začinskim biljem i povrćem

3. Upoznaje čari zelenih šparoga, zvijezda šumskih proplanaka!

Za razliku od svojih otmjenih sestara koje kako bi očuvale svoju aristokratsku blijedu put rastu u tami, divlje zelene šparoge obožavaju sunce, te nam osim svojeg slasnog gorkastog okusa uz ostale zdrave sastojke daruju još i obilje klorofila.

K tome, nimalo zahtjevne, hrskave i sitne, ali okusom dinamitne divlje šparoge vrlo su jednostavne i za pripremu, pa su podjednako omiljene i početnicima i kuharima amaterima i profesionalcima. To nimalo ne čudi jer često za njih vrijedi pravilo manje je više, pa ih za užitak treba združiti samo s maslinovim uljem i parmezanom ili jajima. Za uživanje u njihovim čarima, ali i hranjivosti, za svojim stolom s fužima sa šparogama i prhkom pitom sa šparogama i šunkom najprije otputujte u Istru, a potom uz šparoge na mediteranski način maštajte i o svojoj ovogodišnjoj morskoj destinaciji.

4. Zdjelu lisnatih salata što češće pretvorite u glavno jelo!

I ovoga proljeća uživajte u što različitijim zelenim salatama, matovilcu, rikoli, potočarki i primjerice puterici, koje se prepoznaju po nježnim listićima i delikatnom okusu. Iako su nam salate jedan od najomiljenijih priloga, vrijeme je da ih kako zbog njihove svestranosti i jednostavnosti za pripremu, tako i pravog bogatstva tvari koji pogoduju našem zdravlju što češće pretvorimo i u slasna, hranjiva i nutritivno zaokružena mala jela koja mogu zadovoljiti i najveće apetite i najzahtjevnija nepca.

Pomiješajmo stoga različite vrste i dodajmo im još i drugo povrće, meso, ribu i plodove mora, tjesteninu, sir, sjemenke, orašaste plodove, sušeno i svježe voće…….. Njihovu druželjubivost, sjajan okus i pozitivan učinak na zdravlje i kondiciju otkrijte uz pomoć cool recepta za prefinu laganu pileću salatu, šarenu salatu sa sardinama  i salatu s kravljim sirom.

5. Do vrha napunite svoje tanjure zelenim perlicama graška!

Proljeće se na tržnicama prepoznaje i po grašku, diljem Evrope i svijeta jedne od najomiljenijih zrnja, pa je primjerice bez njega nezamisliv i Engleski fish and chips i naša domaća proljetna juhica u kojoj smo uživali još u bakinim kuhinjama. No, ako uz kuhana jela od graška, volite i slatkast okus sirovih zrnja koja oplemenjuju povrtne salate, jedite ga u što manjim količinama jer sadrže tvar koja može naštetiti našim krvnim zrncima, a koja se uspješno neutralizira termičkom obradom.

K tome, kako je jako zdravi grašak zahvaljujući obilju vitamina B-grupe idealan za sve nas izložene  stresu, neka bude što češće na vašim tanjurima. Stoga u brizi za zdravlje, ali i uživanje u malim stvarima, među kojima je i hrana, neka na vašem zelenom meniju bude proljetno povrće s pestom i mozzarellom, povrtni rižoto s graškom i losos s finim prilogom od graška.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.