Tržnice otkrivaju navike i karaktere stanovništva ,pune su šarma i duha , pravi izazov za sva čula .
Nakon Gaudijieve umjetničke, neobične , fluidne, kaleidoskopske,vizije Barcelone ...eto je i lijepe u svojoj , ekstravaganciji za osjetila.
Ovdje zabilježih tek mali dio Španjolske duše na pladnju .
Mercat de Sant Josep de la Boqueria ,turistički vjerovatno jedna od najposjećenijih tržnica na svijetu.Simbol grada koji je i u svim turističkim priručnicima. Smještena je u četvrti Las Ramblas . Djelo arhitekta Josep Mas i Vila izgrađena 1840. g. Na mjestu nekadašnjeg samostana sv. Josipa, no na tom području se trgovalo i stoljećima prije.
Prvi put se ova tržnica spominje još 1217. g. kada su postavljeni stolovi za prodaju mesa, nedaleko od starih gradskih vrata. Od kraja 15. stoljeća ovdje se održavao stočni sajam. U to vrijeme ova tržnica nosila je naziv Mercat Bornet odnosno/ Mercat de la Palla i u početku je bila otvorenog tipa te se smatrala produžetkom tadašnje tržnice Placa Nova.
Izgradnja prave tržnice započela je tek 1840.Najvjerojatnije je da je ime dobila po riječi ''boc'',što označava kozu, meso koje se u 13. stoljeću (iz kojeg ova tržnica datira) najviše prodavalo.
Za našeg boravka u Barceloni svakodnevno smo svratili u ovo šerenilo , bogatstvo boja, okusa i mirisa.To je jedna od najboljih stvari vezanih za putovanja ,otkrivanje nove hrane i novih okusa.
Ovdje smo usput rado svraćali i proveli većinu vremena , istražujući raznolikost sokova, maslina i malih tapas barova, plodova mora .
Tržnica je najživlja u jutarnjim satima, iako gužva ne jenjava i poslijepodne. Kolone turista, mješaju se s lokalnim stanovništvom i jednostavno se je prepusti tom "šušuru".
Ovdje je sve, samo nije mirno.
A opet, šušur u kojem uživa se ,namirnice koje se nude ,mirisi koji se šire, odvraćaju um od svega od problema , ljudi, gužve, cijena...
Oduševio nas je ulaz .
Predivan šareni mozaik na kojemu je ispisano Mercat de Sant Josep de la Boqueria.
Unutar tržnice nalaze se
kafići, barovi ,restorani, fast food trgovine ...gdje bez problema strpljivo u redu čeka se hranu , i veći problem je što uzeti od ove šarolike ponude nego samo stajanje u redu . To i nije teško, jer smo u Barceloni i oko nas je “more” svježeg voća,
povrća, smotthia. Ovdje tržnica nije mjesto na koje ide se samo kupiti vrećicu - dvije, već je mjesto druženja , gdje dolazi se popiti kavu, pojesti tapas ili nešto prigristi dok luta se među štandovima i restoranima, izbor je velik od pizze, tapasa, mesa s roštilja, pečenog povrća, pečenih i prženih morskih plodova,
te usput i kupiti nešto povrća , mesa ili ribe za ručak
ili nešto iz bogate ponude sireva.
Tapasi su genijalna stvar ,izmišljeni nit za ručak nit za večeru, nego za druženje. To im je glavna i jedina misija, okupiti ekipu, uz fino vino ,dobar zalogaj, eto i zato Barcelona je zakon 🙂
Mmmmm…ham ...Jamón Ibéric je ovdje svetinja , na svakih par koraka naći će te maleni "butik" s ovim finim pršutom, a ti butici izgledaju kao butici najskuplje odjeće. Pršuta je bezbroj, ovisno o tome koliko su dugo sazrijevali.
Obišli smo malo manje razvikanu tržnicu Santa Caterina Market( Mercado de Santa Caterina ) nalazi se u Av. de Francesc Cambó / Barri Gotic ,vrlo blizu katedrale, i prvo što vas privuče poput je šareni krov tržnice koji baš kao da poziva na ulazak.
Saznali smo da boje na krovu ustvari predstavljaju raznolikost voća i povrća koje na tržnici možete kupiti.Ova tržnica izgrađena je 1845. godine. Prostrana je , moderna, podignuta na nekadašnjem mjestu samostana Santa Caterina, odakle je i dobila ime. Tijekom razdoblja nakon građanskog rata Santa Caterina je bila glavni dobavljač hrane gradovima na periferiji Barcelone. Ljudi iz Sant Adrià, Santa Coloma i Mataró dolazili su ovdje kupovati hranu u vrijeme nestašice. Arhitekti Enric Miralles, Benedetta Tagliabue.
I ovdje sve pršti bojama, savršeno je uredno i posloženo.
također svakom koraku možete kušati tapase, čokoladu,raznorazne slastice,
što god vam srce poželi.
Santa Caterina i definitivno dobar izbor za one koji vole dobru ponudu,te manju gužvu.
*izvor dijelova teksta wikipedia*
:(Još nema komentara