Moj profil

Brašna od lješnjaka, pira, badema: Znate li kako i zašto ih koristiti?

Brašna od lješnjaka, pira i badema odlična su zdrava alternativa pšeničnom brašnu – puna hranjivih tvari i idealna za slatka i slana jela.

Sve češće u kuhinjama zamiriše nešto drugačije – umjesto klasičnog pšeničnog brašna, sve više ljubitelja zdravije prehrane poseže za alternativnim vrstama poput brašna od lješnjaka, pira i badema. Ova brašna ne samo da nude bogatiji okus, već su i nutritivno vrijednija, lakše probavljiva i pogodna za razne prehrambene potrebe.

No znate li točno kada, zašto i kako ih koristiti?

Zašto uopće koristiti alternativna brašna?


• više hranjivih tvari: alternativna brašna obiluju vitaminima, mineralima i vlaknima
• manje glutena ili bez glutena (badem, lješnjak): pogodno za osobe s intolerancijom ili osjetljivim probavnim sustavom
• raznolikost okusa i tekstura: orašasti, zemljani okusi i arome obogaćuju slatke i slane recepte
• široka primjena: mogu se koristiti za pečenje, kuhanje, paniranje i izradu zdravih međuobroka
• idealna za moderne prehrambene stilove – LCHF, paleo, veganska i bezglutenska prehrana (badem, lješnjak)

Brašno od lješnjaka

Brašno od lješnjaka dobiva se finim mljevenjem suhih, najčešće lagano tostiranih/pečenih lješnjaka. Po strukturi je vlažnije i grublje od pšeničnog brašna budući da uglavnom sadrži masti I proteine. Iznimno bogato zdravim mastima, vlaknima, vitaminom E i mineralima poput magnezija i kalija.

Ako želite dodati više zdravih sastojaka i hranjivih tvari u prehranu, brašna od lješnjaka, pira i badema izvrstan su početak.

Kako ga koristiti?
Brašno od lješnjaka se odlično uklapa u slatke recepte - recepte za pripremu kolača, muffina, biskvita i palačinki. Njegov intenzivan okus dodatno obogaćuje aromu jela, osobito kada se kombinira s čokoladom ili voćem. Može se koristiti i kao dodatak granoli, domaćim proteinskim pločicama, ali i za zgušnjavanje juha i umaka.
Zbog nedostatka glutena, preporučuje se kombinirati s drugim vrstama brašna – primjerice, u omjeru 30:70 s pirovim.

Brašno od pira

Pir je jedna od najstarijih žitarica, a njegovo brašno sve je traženije u modernoj kuhinji. Iako sadrži gluten, on je blaži i lakše probavljiv nego onaj u običnoj pšenici. Pirovo brašno obiluje vlaknima, proteinima, vitaminima B-skupine i željezom, a zbog nižeg glikemijskog indeksa pomaže u duljem osjećaju sitosti.

Kako ga koristiti?
Brašno od pira idealno je za pripremu domaćeg kruha, peciva, palačinki, tijesta za pizzu i kolača. Pogodan je za korištenje I u slatkim i u slanim receptima. Također je odlična zamjena za klasično brašno u pitama, savijačama i palačinkama. Pripazite, kod njegove upotrebe kod dizanih tijesta, pirovo brašno treba nešto dulje vrijeme za fermentaciju (“dizanje”).

Bademovo brašno

Brašno od badema radi se od oguljenih, sušenih i fino mljevenih badema. Vrlo je cijenjeno među osobama koje izbjegavaju gluten, prate LCHF ili keto način prehrane. Sadrži visoku razinu zdravih masnoća, bjelančevina, vitamina E te malo ugljikohidrata.

Kako ga koristiti?
Izvrsno je za pripremu torti, keksa, biskvita i slastica bez glutena. Zbog svoje masnoće i vlažnosti, daje tijestu bogatu i mekanu teksturu. Također se može koristiti za paniranje, dodavanje u smoothieje ili izradu krema i nadjeva.

U većini recepata ne treba koristiti 100% bademovog brašna – bolje je zamijeniti do 25–30% klasičnog brašna bademovim kako bi se sačuvala struktura tijesta.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.